Często zdarza się, że nie zwracamy uwagi na to, co wkładamy do ust i najczęściej dla przyjemności pochłaniamy ogromnymi ilościami. Po prostu się tym nie przejmujemy,bo..po co? Nauczyliśmy się, że najlepiej pójść "łatwą drogą" i robić to, co się robi najłatwiej i co, według nas, jest najlepsze. Jemy to, co na smakuje.. no bo PO CO MAMY JEŚĆ TO, CZEGO NIE LUBIMY?
I tutaj pada odpowiedź - może dlatego, że jest to zdrowe?
Od czasu, gdy w sklepach dostępnych są miliony produktów, jedne - takie, drugie - inne, ser żółty, biały, topiony, chipsy solone, "paprykowe", "z cebulką", "ze szczypiorkiem", "serowe" i inne.. można by tak wymieniać w nieskończoność, pojawił się problem z nadwagą. Gdy mamy ochotę, po prostu idziemy do sklepu i bierzemy, co chcemy. Często rzeczą, którą wybieramy, choćby na obiad, jest ta, którą najprościej można zrobić.
NAWYKI ŻYWIENIOWE MOŻNA ZMIENIĆ, COME ON!
NAWYKI ŻYWIENIOWE MOŻNA ZMIENIĆ, COME ON!
Oczywiście, można by tu dyskutować, są osoby, znam takie sama, które jedzą NA OKRĄGŁO i wciąż są tak okropnie chude; osoby, które starają się "trzymać formę" mają tak bardzo słabą przemianę materii, że niemożliwym jest pozbycie się kilku kilogramów, a niekiedy nawet - przy braku sportu - jeszcze dodatkowo przybywają na wadze.
Ale co my tak naprawdę wiemy o zdrowym odżywianiu się? Czy możemy wypowiadać się tak w dzisiejszym świecie, zawładniętym przez żywność, która na oko wygląda zupełnie niepozornie, a w sobie skrywa nie wiadomo jak dużo chemii?
Człowiek codziennie powinien spożywać odpowiednią ilość składników pokarmowych zawartych w jedzeniu. Wszystko to zależy również od wieku, płci, aktywności fizycznej i zdrowia danej osoby.
Średnio dla zdrowej osoby dorosłej zapotrzebowanie (GDA) wynosi (tutaj głównie kobiety, dla mężczyzn stawka jest nieco większa):
- Kalorie 2000 kcal
- Białko 50g
- Węglowodany 270g
- Cukry 50g
- Tłuszcze 70g
- Tłuszcze nasycone 20g
- Błonnik 25g
- Sód 2,4g (sól) (6g)
A zatem...
PEPSI
skąd pochodzi? No wiadomo.. z USA.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA (w 100 ml):
| 42 kcal = 176kJ | |
| Białka | 0 g |
| Węglowodany | 11 g |
| w tym | |
| - dwucukry | 11 g (11 GRAMÓW/100ml!!! |
| to jest więcej jak 2 łyżeczki cukru w niecałej połowie szklanki!!) | |
| Tłuszcze | 0 g |
| w tym kwasy tłuszczowe | |
| - nasycone | 0 g |
| Kofeina | 12 mg |
| Błonnik | 0 g |
| makroelementy | |
| Sód | 0 mg |
CHIPSY
Chipsy (lub czipsy) – popularna przekąska w postaci cienkich, osuszonych plastrów ziemniaków (najczęściej) lub innych warzyw, zazwyczaj obsmażonych w głębokim, gorącym tłuszczu./ Wikipedia
| Wartość energetyczna w 100 g: | 510,00 kcal |
| Białko w 100 g: | 6,00 g |
| Węglowodany w 100 g: | 53,00 g |
| Tłuszcz w 100 g: | 30,00 g!!! |
PALUSZKI

to kolejan niezdrowa przekąska, troszkę żałuję, bo uwielbiam paluszki. Co jest w nich najgorsze? Że nawet nie czuje się, ile się tego zje. Chrupiesz, chrupiesz, chrupiesz.. dalej chrupiesz.. patrzysz, a tu nic nie ma. :O
| Wartość energetyczna w 100 g: | 390,00 kcal | |||
| Białko w 100 g: | 10,60 g | |||
| Węglowodany w 100 g: | 78,10 g | |||
| Tłuszcz w 100 g: | 4,00 g |
TO TE, KTÓRE GŁÓWNIE LUBIMY.
Jest oczywiście ich mnóstwo, można je jeść, dlaczego nie? Ale CO ZA DUŻO, TO NIEZDROWO.
___________________________________________________________________________________
Sama często mam ochotę na to, na tamto.. staram się to jednak hamować.
Potrafię trochę zorientować się, czy to, co zjadłam w danym dniu było odpowiednie, czy nie, kiedy wieczorem wyruszam na biegi. Możecie mi wierzyć albo nie, ale gdy zjem coś złego moje ciało jest cale obolałe, brzuch boli okropnie.
Mogę się jednak nazwać "SALADS LOVER", bo uwielbiam, uwielbiam wszelkiego rodzaju sałatki, warzywa, owoce.. to jednak nie znaczy, że czekolada mi nie smakuje, a często może nawet poprawia humor?
